Nominees of The Bonteh Digital Media Awards 2020.

Over 3,900 nominations were received for the 20 categories that count for the 4th edition of the Bonteh Digital Media Awards. Similar to the 3 previous editions, and in line with the ethics that guides the awards committee, the nominees have been scrutinized to 92. Some categories have 05 nominees while others have 04.

Below are those nominated for the 4th Edition of the Bonteh DIgital Media Awards 2020;

  1. MEILLEURE FEMME EN TECHNOLOGIE
  • Arrielle Kitio – Caysti  
  • Janet Bih – Girl in Tech Cameroon
  • Martha Effangwa – Bohikor Inc
  • Estelle Yomba – Seventh Academy
  • Diane Audrey – Omenkart
  1. MEILLEUR SPECIALISTE DU MARKETING DIGITAL
  • Anicet Nemami – Bimstr
  • IZIWAY
  • GLOTELHO
  • HI-TECH
  • Dr Claudel Noubissie – Startup Academy
  1. INNOVATION DE L’ANNEE
  • Waspito
  • SOS Covid 19
  • Kamix
  • Bohikor Inc
  • Flip2read
  1. MEILLEUR PHOTOGRAPHE
  • Penjo Baba – Penjo Studio
  • Arsene Fouda – Ultimate Photography
  • Eric De Paris – Cire Pixel Studio
  • Chefor Asumta – Sumis Studio
  • Maestro – 44 Pictures
  1. MEILLEUR SITE D’ACTUALITES
  • AfrikNews7
  • Laura Dave Media
  • Jeuness Du Mboa
  • Actu Cameroun
  • Cameroun Info
  1. MEILLEUR CAMPAGNE DE MEDIAS / RESEAUX SOCIAUX
  • Providers Ministry  
  • Body Talks
  • Receive Sense 2020
  • Hope for Vulnerable And Orphans
  • Tous Batisseurs
  1. MEILLEURE SERIE WEB
  • Les Delires De Takam
  • Histoire De Famille – Fingon Tralala
  • Richard – Godisz Fungwa
  • 3 Minutes Du People – Steve Fah
  • Gloria Comedy
  1. MEILLEURE APPLICATION MOBILE
  • On Djoss
  • Dikalo –
  • Bohikor Inc
  • Okrika
  • Flip2read
  1. MEILLEUR MAGAZINE EN LIGNE
  • Her Beauty Magazine
  • Famille 2.0
  • Kwata Magazine
  • Cameroon CEO
  • The HotJem
  1. MEILLEUR ANIMATEUR TV  
  • Joyce Fotso ( C’Comment)
  • Joan Ngomba ( Freaky Table)
  • Don Jumper ( Access Africa)
  • Patience Fominyen ( Cameroon Feeling)
  • Derrick Amougou ( Nous Chez Vous)
  1. MEILLEUR REALISATEUR VIDEO
  • Adah Akenji
  • Mr Adrenaline
  • Fabien Nguemo
  • Nkeng Stephens
  • Anurine
  1. MEILLEUR ANIMATEUR RADIO
  • Brice Albin & Valery Ayena – BHB Club
  • Bonas Fotio – Le BONAS
  • John William – OPPT
  • Carole Tchameni & Fidjil – MOOV
  • Freddy Kristel – Urban Buzz
  1. PERSONNALITE MEDIATIQUE DE L’ANNEE
  • Yolande Bodiong – Sun TV
  • Bony Dashaco – Dash Media
  • Dr. Manaouda Malachie
  • Muriel Blanche
  1. MEILLEUR MANAGER ARTISTIQUE
  • Stan Essono – Sandrine Nnanga
  • Veronique Tchakonte – Kameni
  • Donald Wood – Ko-C
  • Yannick Chatelin – Fhish
  • Michel Tina Happi – Alvero Djess
  1. MEILLEUR GRAPHISTE
  • Landry Toukam
  • Chrystel Eyaga
  • Maffy
  • Highland Graphics
  • Igwe
  1. MEILLEUR AGENT DE RELATIONS PUBLIQUES
  • Jas B
  • Estelle Ahanda
  • Isidore Tameu (Taphis)
  • Yvan Ango
  • ImageNation Pr
  1. MEILLEUR PROMOTEUR DIGITAL
  • Anicet  Nemani– Bimstr
  • Dylan Akame – Camer Digital
  • Atome – Voila Moi Consulting
  • Robinson Piffo – RP Entertainment
  • Emmanuel Fon – 237showbiz
  1. MEILLEUR BLOGGEUR ( ANG)
  • Noel Fon – Prodigy Blog
  • Ade Divine
  • Ndicho Boris – Ekwat
  • Clarisse Ndinge – Beta Tinz
  • 237 Gossip Mail
  1. MEILLEUR BLOGGEUR ( FR)
  • Etienne Talla – Tallartistik
  • Nando – CamerHits2Babi
  • Lovia Renette – Voila Moi Blog
  • Roderrick Vatial – Urban Bridge
  • Landry Nenkam – Njoka237
  1. MEILLEUR ENTREPRENEUR DIGITAL
  • Njofie Wilson – Afritech Academy
  • Jean Lobe – Waspito
  • Atome – Voila Moi Consulting
  • Martha E ffangwa – Bohikor Inc
  • Diane Audrey Ngako – Omenkart